Maso mele planetu, aneb aby EU nemusela zas regulovat…

10. 09. 2018 18:07:32
Toto léto bylo fakt horké. Nejteplejší od roku 1775. Člověk jen seděl a byl rád, že na sebe může nechat foukat větrák nebo na sebe sem tam vylít studenou vodu.

Díval jsem se na úplně sežehnutý trávník a přemýšlel o tom, jestli se dá, aspoň zčásti, z toho konzumního matrixu, ve kterém jsem uvězněn, vypojit? Dá. A je to poměrně jednoduché.

Příliš brzo na příkazy

Před několika lety se němečtí Zelení inspirovali u Yoko Ono, družky Johna Lennona, a navrhli regulovat konzumaci masa v Německu. To je sice na žebříku jeho konzumace až třetí z pěti největších EU států, ale vzhledem k historii zeleného hnutí se zdálo, že by mohl návrh na bezmasé pondělí (nebo jakýkoli jiný den) zapustit kořeny. Se zlou se potázali.

Uběhlo několik dlouhých let, Moby vydal svou knihu o tom, proč je veganem a pustil se do řádné kampaně za bezmasý svět, a jeho český ekvivalent mezi geology Václav Cílek varoval, že „maso a dobytek způsobují jedny z největších změn v našem životě.“

Stejně je na tom veganka Jane Goodallová, která se nedávno sešla právě s Mobym a božským Leonardem, aby zachránili svět a v Praze při své návštěvě neopomněla zmínit PIGCASSA, prase, které maluje.

Jasně, říkáte si, všechno zpovykaní umělci a vědátoři. Maso tady bude a bylo odjakživa, člověk je prostě masožravec.

Masu zvoní hrana

Není tomu tak úplně: pod tíhou důkazů o otřesných podmínkách zvířat ve velkochovech, penicilinu, který je drží při životě a destrukci lesů, které chov dobytka nepřímo způsobuje, se na vegetariánství/veganství dává stále více lidí. Podle posledního výzkumu v „haggis-on-my plate“ Británii je plných 7 % tamějšího obyvatelstva vegany. Skok z 540 000 v roce 2016 na 3,5 milionu letos je tak drastický, že se to stalo senzací britského tisku. A na lepší časy se blýská dokonce i v USA – prodej masa rostlinného původu vyletěl během posledních 12 měsíců o závratných 24 %, s celkovým prodejem 670 mil. USD.

Oficiální statistiky zatím o ničem podobném v ČR nemluví, ale poslední aféra kolem otřesných podmínek v drůbežárnách by mohla znamenat začátek pomalého odklonu od MASOvé konzumace MASA v ČR. Češi jsou podle výzkumů dlouhodobě na utrpení zvířat citliví, to se ale – podobně jako v ostatních palčivých problémech životního prostředí (viz rozhovor) – neprojevuje na jejich každodenním chování. Aneb jak konstatuje výmluvně název citovaného rozhovoru „Češi milují přírodu (a zvířata, pozn. aut.), dokud pro její ochranu nemusí sáhnout do peněženky“.

Proč by ale měli, že? řeknete si.

Je to jednoduché, zatímco o vlivu konzumace (obzvlášť červeného) masa na lidské zdraví se vědci stále dohadují, ohledně vlivu velkochovů na životní prostředí mají jasno.

Za šílené horko, které nás poslední roky tak trápí, totiž zčásti – velké části – může také kus flákoty, kterou jste právě snědli k obědu. Chov dobytka dle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) zodpovídá za plnou polovinu emisí skleníkových plynů (GHG), které vznikají při sycení světové populace a za plných 9 % celkové světové produkce zkázonosných GHG. Nemluvě o nárocích na vodu...


Pokud by se polovina zkonzumovaného masa nahradila rostlinnými produkty, o 35 % by se zmenšila plocha užívaná k zemědělské produkci a s tím také násobně všechna negativa, která z toho vyplývají - je klidně možné, že byste se zase mohli koupat v jakékoli vodní nádrží v ČR, neohroženi sinicemi. Ruku v ruce s tím by se zřejmě drasticky zvedla šance na přežití včel a většiny ekosystémů vůbec. Ulehčilo by se nejen těm, kteří by se rádi svlažili v Novomlýnských nádržích, a nemůžou, ale hlavně mořím – otrava nitráty dosahuje alarmující míry hlavně v Pobaltí. A nejen tam: po celém světě narůstá počet „mrtvých zón“ zamořených sinicemi...aktuálně byl kvůli nim vyhlášen „emergency state“ na Floridě.

Ani Česko na tom s dusičnany není nijak dobře (tabulka ukazuje průměrné koncentrace dusičnanů v povrchových vodách v EU):


Světlo na konci tunelu - VY

Samozřejmě, v těchto katastrofických předpovědích by se dalo pokračovat dál a dál, jenže je čas na něco pozitivního, protože strašení má často opačný efekt.

I když si to věhlasný sloupkař britského Guardianu nemyslí – a v oblasti plastových výrobků s ním do jisté míry souhlasím – poslední roky ukazují, že změna spotřebních návyků prostě k hlubší společenské změně vede. Naštěstí pro milovníky masa, nikdo po vás nechce, abyste se ho vzdali úplně. Ten jeden den bude asi málo, ale pokud to vydržíte dva nebo tři, už to má smysl. Ostatně, můžete klidně naskočit na flexitariánství, které zažívá poslední dobou obrovský boom, a dostat pro svoje snažení i nálepku.

Jak naznačuje název blogu, Evropská unie, která je světovým lídrem v ochraně životního prostředí, se zatím drží zpátky pouze s podporou projektů na využívání hmyzího proteinu. Zcela oprávněně. Znamenalo by to jistou a rychlou smrt celému evropskému projektu.

Je ale jen otázkou času, kdy se i v této oblasti začne situace měnit, kdy začnou padat návrhy na první opatření shora. Do roku 2050 nás bude na planetě cca deset miliard, přičemž se dá předpokládat, že další stovky miliónů pozemšťanů se vyhoupnou do kategorie nižší střední třídy a začnou se podle toho chovat: jíst víc masa. Environmentální důsledky, které tento vývoj bude mít, se dnes dají poměrně dobře předpovědět, takže je téměř jisté, že platí to, co říkal zmiňovaný Václav Cílek:

„Když je dobytka málo, má spíš pozitivní dopad. Když je ho příliš, je to negativní. Vývoj tedy směřuje k tomu, co bylo vždycky: k částečnému vegetariánství.“

Jestli to částečné vegetariánství bude muset ošetřit zákon či směrnice nebo k tomu po nesnesitelně horkých dnech dojdeme sami, je jen na nás.

Autor: Lukáš Pokorný | pondělí 10.9.2018 18:07 | karma článku: 19.76 | přečteno: 1036x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 538 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6057 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2842

Blog výhradně o historii, současnosti, politikách a nepolitikách Evropské unie a jejích členských států.

Blog vyjadřuje osobní názory autora.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...